2014. március 24., hétfő

Fallas és miegymás

Mozgalmas hetek vannak ismét mögöttem. Nem nagyon volt időm pihenni Marokkó után és már jött is a Fallas.

Fallas de Valencia:

Könnyebb megértés végett ismét csak ezt a videot tudom ajánlani: http: //www.youtube.com/watch?v=Qb7g-eqeDLg Na de azért rövid leírást is kaptok.
Falla: egyfajta egyesület vagy szervezet.
Fallas festival: Maga a karnevál és a fesztivál illetve minden amit magába foglal.

A Fallak tagjainak kő kemény tagdíjakat kell fizetni, hogy a szervezethez tartozzanak, plusz a közösségükért tevékenykedni egész évben és annyit hozzátenni a fejlődéshez amennyit csak lehet. Teljesen jótékony alapon működik, vissza szinte semmit sem kapnak a családok és a tagok a Fallatól csak a dicsőséget, a valahova való tartozást és a tudatot, hogy egy falla tagjai. Két fallas között egy évig dolgoznak a következőig folyamatosan. A Falla maga a fesztivál során egyfajta szoboregyüttes, amit minden Falla magának állít. Egy kis szoborcsoportot és egy nagyot kell állítani. Ezeknek az alapja fából van, amit fene se tudja milyen anyaggal vesznek körül és formálnak szoborrá, majd festik, de a lényeg, hogy minden éghető legyen. Nagyon kemény művészi munka van mögötte. Egy év meló után eljön a Fallas ideje, amikor minden egyesület felállítja a saját Falla-t. Ezek egy versenyben indulnak. Itt több kategória van a szerint, hogy mekkora a falla mérete, milyen nehéz a kivitelezés és mennyi pénzt költött rá a falla. El se tudjátok képzelni amúgy mennyit. A kategóriákat megnyerni hatalmas dicsőség és persze business is. A fesztivál ezen része szól csak az ittenieknek.
Nekünk a fallakhoz nem tartozóknak és a turistáknak pedig már a helyiekkel együtt haszonélvezői vagyunk a  buli többi részének. A programok január elején kezdődnek már, de csak egy egy van hetente, majd folyamatosan sűrűsödnek egészen az utolsó hétig amikor is minden nap kifordul a város magából.
A fesztivál ideje alatt az 1 milliós belváros lakossága megnégyszereződik és a Rio után a világ második legnagyobb utcai fesztiválja vagy karneválja veszi kezdetét. Az utcák nagy része lezárva, a tereken és kereszteződésekből fallak nőnek ki városszerte több száz és ha ez még nem lenne elég az egész valencia régióban 3 napos munkaszünet van..... yuppiiiiii jééééé

Délután mescata-k  vannak 2-től. Ezek a nappali speckó tűzijátékok amiknek a hangjától szó szerint fáj az ember füle.


Aztán napközben felvonulgatnak a Fallak, beöltözve tradicionális ruhákba és bandákat bérleve maguk mögé, hogy vonulás közbe játszanak nekik.

Ezután szabad programként meg lehet nézni a Fallakat, melyek közül a nagyobbak több mint 4 emelet magasak is lehetnek és több ezer euroba kerülnek:


Külön kategóriaként fényekkel és fényshowval is előrukkolhatnak a fallak, természetesen külön díjazás fejébe. Itt volt amelyik komplett utcákat fedett le és mintha fényekből palotát állított volna. És olyan is volt amelyiknél a fények a zenére mintha táncoltak volna, áááh nem tom rendesen leírni bocsi.


Ezen kívül esténként városszerte sátrakban vannak bulik és persze mindenhol ahol éppen csak elfér egy kis csapatnyi ember és zene szól. A hangulat hihetetlen! A hat napos buli így megy végig nap mint nap, hogy masceta, felvonulás, és este fallak, fények, buli, jaaaa és hatalmas tűzijátékok, Az augusztus 20-ai is messze van tőlük. Nem láttam még ilyen hatalmasakat. Az itteni pirogtechnikusok zsenik. Amit ezek művelnek az hihetetlen. Nem csak méretükbe, de kinézetre is nagyon szépek. Smile-kat és szíveket is lőttek fel, illetve a rakéták olyan formára robbantak szét.

Ezután utolsó nap (amit már senki sem kíván olyan fáradtak az emberek) minden felgyújtanak. IGEN szó szerint. Miért? nem tudom! szépen kivonulnak az emberek az utcára és verik egymást hogy legyen helyük és láthassák, ahogy elégnek a fallak és az este folyamán minden lángokban ég. Nekünk marha nagy mákunk volt, mert az egyik haver haverjának a lakása az egyik fallara nézett rá a 3 emeleten. Nagyon szép volt, de a teraszon nem tudtunk sokáig maradni, mert szétégtünk volna. Képzeljétek el, hogy itt a tűzoltók a falakat locsolták miközben a fallak égtek, hogy a fal és a fák a tereken nem kapjanak lángra. Otthon ilyet mikor engednének a hatóságok???? És persze nem égett le a város (amit nem értek hogyan nem :) ), mert megnéztem hazaérve a füstöt a tetőről.
 ezt a fallat láttuk égni

 a lángok viccet félretéve kb 5 emelet magasra csaptak fel. Soha nem láttam még ilyen máglyát :)


Amit még érdemes megemlíteni a Virgin téren lévő virágok ezreiből készült szobor és a Valencia eye, amit szintén a fallas miatt építettek és egy hónapig van a városban:



Elképesztő fesztivál volt, még szerencse, hogy sátraznom nem kellett :) De így utólag és már előtte is az volt a kérdésem a helyiekhez, amit gondolom többen nem értetek ti sem, hogy ennek mi értelme vaaaan? És miért pazarolnak el ennyi pénzt :) Még szerencse, hogy ez nem az én dolgom, én csak haszonélvezője vagyok a bulinak, szóval pacsi a Fallas-ra!!!

Ezután pihenő napok jöttek 11 óra alvásokkal, ami marocco és fallas után ki is járt. A hétvégén az egyik csaj szülinapja volt, amit a playan ünnepeltünk egy picnic-kel a jó időre való tekintettel, majd én az estét megint alvásra cseréltem :)

Vasárnap elmentünk egy rövidebb futóversenyre :), 6 km mindössze, de 6 ezer ember körül volt. És ez csak egy hétvégente átlagos verseny. Sportkedvelő nép ez a spanyol, ami nagyon tetszik.


Innen pedig egyből az Oceanografic-ba mentem, ami Európa legnagyobb aqvariuma. Marha drága amúgy, 27 euro és még sulis szervezéssel is 13 volt. Ennyi amúgy megért. Minden vízbe úszó és vánszorgóm állatot lehetett látni a világ bármely pontjáról + extraként delfinshow-t.




Delfin aréna


Mindezek után ma két hét után visszatértem a suliba és reggel egyből egy nagyon érdekes órán voltam. Van ahol állattartással kapcsolatos berendezésekkel foglalkozunk (csak azért vettem fel a tárgyat mert viccesnek tűnt és mint kiderült az is...) és ma gyakorlatként az egyetem farmjára mentünk, ami a suli hátuljában van és kecskefejés volt órán :). Ajjjjj nagyon jóóóóó itt lenni!!!








Abrazos para mis amores!

2014. március 13., csütörtök

Marocco

Az egyik legjobb trip ahol valaha jártam! Mint biztos többen tudjátok, Maroccoba töltöttem az elmúlt hetet és hazaérkezésem után nehezen találok rá szavakat, hogy hogyan is írjam le nektek merre jártam.

Útvonal: Valencia- Algeciras (Giblartari szoros spanyol kikötője)- Tangier (Africa)- Marakesh- Quazazate- Sahara- Fez- majd visszafele ismét Tangier- Algeciras- Valencia

Idő: 7 hét

Ott elköltött money: 100 euro (kaja, kacatok, ajándék, belépők, 4x4 túra, stb.) + a túra díj e felett, de egy hét alatt 100 euroból megállni nagyon baráti.

Hát be kell, hogy valljam, szétültem a valagam egy hét alatt a buszon. A végén már ha fel kellett szállnom előre zsibbadt a seggem....., de még így is nekünk volt a legjobb helyünk a buszon :). Tapasztalatlanként elmondhatom, hogy Africa és Marocco elképesztő hely. Tényleg mint a mesékben. Szegénység tombol a déli, sivatagi és hegyi részeken, ugyanakkor az emberek nem nyafognak, dolgosak és a saját kultúrájuk olyan erős, hogy remélem még a nyugati terjeszkedés sem tudja lenyomni, majd ha egyszer erre is sor kerül persze.
Minden nagyobb városba ahol voltunk, megálltunk a piacon körülnézni. Hát itt simán el lehet veszni. Én jól tájékozódom, de itt nekem is voltak gondjaim. Pici utcák, emberek tömege, mindenhonnan eladásra váró cuccok lógnak be az útba oldalról felülről és mindezek közbe jönnek hozzád oda és három nyelven mondják egyszerre, hogy ezt meg azt vedd meg :). Most éreztem magam először nyugati turistának, hogy megtehettem amit akartam és nem voltam csóró magyar (már bocsának a kifejezésért!). Mindezek mellett az óvárosokban nem közlekednek járművek, csak szamarak, lovak és egyéb furcsa teremtmények. Persze a teherhordáson kívül szórakoztatás miatt is jelen voltak állatok, kígyók- kígyóbűvölőkkel, stb.


 A fények a kajaárusok standjaiból jöttek. Olyan volt mintha lángolna a tér....
Teljesen általános dolog volt a szamarak jelenléte. Félpercenként elment egy az ember mellett :)

Kaják: Eleinte nagyon féltünk, hogy mit ehetünk meg. Inni persze meg sem próbáltunk semmit sem, csak üvegből. De szerencsére minden klappolt és "fosi" nélkül megúszta az egész csapat. Az Africai kaják amúgy mások mint itthon. Mármint ugyan azokból a termékekből készülnek, de valahogy a fűzerezés teljesen más. Áruk pedig olcsó! Nekem nagyon tetszettek és tuti hogy híztam is az egy hét alatt annyi minden magunkba tömtünk. Bár az utolsó este már csak 1 euronk maradt enni a Cseh sráccal (összesen 1, nem fejenként), ami két kenyérre és ingyen ketchupra és majonézre volt elég.


 a kaktusz virágát enni azért különleges volt és megjegyzem nagyon finom
és csak hogy senki se mondja, hogy nem fejlődnek, toma: coca cola african edition :)

Kultúra és természet: Jártunk természetesen múzeumokba, az Atlasz filmstúdióba (Marocco legnagyobb filmstúdiója ahol  több híres filmet is forgattak és forgatnak, pl Múmia 1-2, Gladiátor, stb...), királyi palota előtte, átkeltünk a Giblartaron és az Atlasz hegységen és a majmok erdejében is megfordultam.




 a Múmia díszletei között


és a téli sportok szerelmeseinek pedig ajánlom a dűne síelést :) 
Sahara: Természetesen a túra legjobb része a sivatag volt. Dél fele értünk a Sahara-hoz. Itt először egy 4x4-es túrára mentünk a dűnék közé és a faluk szűk utcáiba. Ha ilyenre van lehetőségetek, menjetek, mert sokkal jobb mint ahogy hangzik. Elképesztő adrenalin a sivatagba egy jeep tetején utazni, miközben a sofőr húzza neki kb 80-al és bármilyen hülyeségnél leeshetsz a tetőről. Hogy ezt európába nem engednék az tuti.... 15-18 jeep-el vittek ki minket, mert 2 busznyi ember volt velünk, ami 100 erasmusot jelentett az egész túrán. Ezek az állat sofőrök, csak hogy rátegyenek még versenyeztek is egymással.....




Ezután pedig jött a legjobb rész. Vissza a hotelbe és készülés a tevegelésre. A hotel amúgy elképesztő volt. Olyan mint egy balatoni hotel, csak itt a víz helyett a sivatag volt a kert végébe és a hajók helyett tevék parkoltak :). És hogy még ezt is tetézzék medence várt minket a sivatag mellett. 1 óra készülődés után kiparkolt a 100 tevéből álló karaván és már neki is indultunk a 2 órás tevegelésnek az oasisunk felé ami az éjszakai szállásunk volt. Hát 20 perc után senki se akart már tevén ülni úgy törte a seggünket, na de végül sikeresen megérkeztünk. Itt mindenkit elszállásoltak sátorba, főztek nekünk vacsit, buliztunka helyiekkel, tábortűz, dobok, megmásztuk az oasis melletti dűnét, ami nem viccelek több mint 100 méter magas volt. Négy kéz láb másztam felfele és majdnem kiköptem a tüdőm mire felértem. De megérte a sivatag, a hold, csillagok, fények mind elképesztő volt. Sajnos erről nincs fényképem, mert nem lehetett jót készíteni. Reggel pedig irány vissza a szállás. Hát egy óra alvás után reggel 5 fele, teljesen részegen (anyu ugorj át ilyen részeket, jó?) nem volt kellemes a teve. Próbáltam rajta elaludni, de természetesen nem ment. Viszont a napfelkelte jól nézett ki tevehátról. (megjegyzem még Valenciába érve is mindenhonnan homok folyt ki belőlem).








Buli: Persze ez sem maradhatott el. Mivel kint elég drága volt minden alkohol, okos kelet európaiként jól felkészülve fejenként két üveggel vágtunk neki a túrának. Ez oda vissza kisebb berugást jelentett a hajón (jó volt amíg a matrózok vissza nem zavartak minket a belső váróba a fedélzetről, nehogy vki leessen), egy buszos ivást, egy liftes berúgást (nagyon vicces volt, amíg ki nem tettek minket a fenébe), egy tetőre mászást, eltévedést Marakesh utcáin éjszaka (ezen sem kell csodálkozni, mivel térképünk nem volt, így a hotel folyosóján bekeretezett térképet loptuk el és ez segített a tájékozódásban), elcsent festmény, lángoló tükröt és sok más vicces pillanatot :)






A túra hihetetlen volt, remélem még vissza tudok menni Africába többször is. Csak ajánlani tudom mindenkinek, hogy ha tud ide látogasson el. Európa is vicces, de ez teljesen más. ELKÉPESZTŐ volt minden!



Következő program--> La Fallas előzetes, a könnyebb megértés érdekében: http://www.youtube.com/watch?v=Qb7g-eqeDLg